Hanikova elektrárna
Ruiny Hanikovy elektrárny stojí dodnes v blízkosti pramene Čiperky (od Michalových Hor po asfaltce na levém břehu Kosího potoka, asi 2 km proti proudu). Je to objekt asi 100 metrů směrem na Buchtál (Výškovice). Dnes už můžeme rozeznat jen zbytky stolice, půdorysy budov a sklípek ve stráni, nedaleko kterého stojí i železný křížek.
Podle fotografie pořízené někdy na začátku 30. let 20. století to byl slušný objekt (krátce po rekonstrukci), který kdyby měl i nadále svůj účel, jistě by se dočkal spousty dalších let. Díky bouřlivě se vyvíjejícímu energetickému průmyslu však záhy ztratil svůj význam a postupně byl devastován lidmi i přírodou.
Dřívější Schartelův mlýn byl rekonstruován v roce 1929, byl vybaven Kaplanovou turbínou (62 k) firmy Storek z Brna, generátorem (65 kVA, 220/120 V) ze Škodových závodů v Plzni a transformátorem (75 kVA). Zatímco jiné firmy v té době se ubíraly cestou stejnosměrného proudu, Oswald Hanika se zaměřil na třífázový proud a společně s ostatními svými elektrárnami v okolí tím otevřel cestu k elektrizaci Plánska ze sítě 5 kV.
Hanikové byli po válce pro svůj vřelý vztah k nacistickému Německu a aktivní činnost v NSDAP odsunuti
Citovaná literatura: Ing. Jiří Barták, Ing, Zdeněk Ettler, Ing. Václav Fremr, 1999: 80 let elektřiny pro západní Čechy, ZČE.